Únava je někdy převlečená nuda

Jak předejít jarní únavě? Desatero doktorky Kateřiny Cajthamlové, zabývající se mimo jiné poradenstvím ve výživě a zdravém životním stylu:

1. Nepřetěžujte se přes zimu, je to přece jen pro nás lidi zátěžové období s minimem slunečního svitu a převážným pobytem uvnitř při umělém osvětlení. A to unavuje.

2. Neklaďte si maximalistická předsevzetí, jak zhubnete, posílíte, omládnete „do jara“. Na jaře se začíná lépe než uprostřed zimy.

3. Využijte toho, že dnes můžeme v obchodech najít ovoce a zeleninu v široké nabídce – a to buď čerstvé, nebo zmražené – a při chuti na sladké jezte ovoce. Dělejte si ovocné koktejly a pochutnávejte si na ovocných i zeleninových salátech. Dodáte tak tělu potřebné vitaminy a stopové prvky i vlákninu a únavu oddálíte.

4. Včas ulehněte, pokud vás „zkosí“ chřipka nebo nachlazení, případná antibiotika berte správně, dostatečně dlouho a nepospíchejte zpět do práce nedoléčeni.

5. Posilujte imunitu i otužilost pobytem venku za každého počasí (snad jen za inverze ne), koulujte se, sáňkujte, lyžujte, bruslete nebo jen dobře oblečení v pevných botách choďte venku.

6. Nezabývejte se závistivými, ustrašenými ani hněvivými myšlenkami, radujte se svého ze života takového, jaký je. Vždyť člověka šťastného od nešťastného neliší životní podmínky, ale vlastní rozhodnutí, jak vnímat sebe a svět.

7. Pravidelně jezte, pijte, odpočívejte, sportujte a uléhejte ke spánku, mějte čas na koníčky i na přátele. To vše obohacuje život a zahání nudu. Únava je někdy „převlečená“ nuda ze stereotypního žití na autopilota.

8. Omezte pobyt v zakouřených prostorách, nezahánějte frustraci a únavu ani kávou, ani mlsáním, ani alkoholem.

9. Pokud máte hlad, najezte se do polosyta, pokud máte žízeň, napijte se do polopita, pokud jste unaveni, krátce si odpočiňte a pokud vás něco trápí, svěřte se příteli, odborníkovi nebo alespoň svému deníčku. Zkrátka naslouchejte si a mluvte se sebou, mějte se rádi.

10. A pamatujte, že každé pravidlo má mít svou výjimku a v každém řádu má mít malý prostůrek barevný chaos. Každý jsme trošku jiný, tak se nesnažte zprůměrovat sami sebe k cizím obrazům. To velmi unavuje. A nejen přes zimu.

text: Karen Ronová